kolo

Ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania i czytania

Kształtowanie u dzieci umiejętności czytania i pisania jest jednym z najważniejszych celów na pierwszym etapie edukacji. Zaczyna się już w przedszkolu i polega przede wszystkim na wyrobieniu u dziecka umiejętności prawidłowego wypowiadania się oraz rozwijaniu procesów poznawczych. Nauka oraz ćwiczenia powinny mieć charakter zabawy i muszą być odpowiednio urozmaicone. Nie mogą się także dłużyć, aby nie powodować zmęczenia czy irytacji. Dodatkowo ważne jest, aby indywidualnie dostosować ich poziom do umiejętności dziecka.

Sprawność manualna

Wśród najpopularniejszych ćwiczeń wprowadzających do pisania znajdują się wszelkie zadania manualne. Lepienie, ugniatanie, wałkowanie plasteliny angażuje wszystkie mięśnie i stawy śródręcza, co w prosty i zajmujący dla dziecka sposób przygotowuje dłoń do prawidłowego poruszania się podczas pisania. Podobnie działa malowanie dowolnym narzędziem, a więc: pędzlem, palcem, gałgankiem czy patykiem. Jedną z ulubionych zabaw maluchów, a przy tym nieświadomym, intensywnym treningiem dłoni jest popularne układanie klocków. Dzieci nieco starsze mogą już próbować odtwarzać kształty liter i cyfr. Świetnie pomoże w tym Alfabet Polski Pisany marki Pilch. Drewniane formy liter oraz cyfr pomogą dziecku utrwalić ruchy dłoni charakterystyczne dla poszczególnych znaków. Ta prosta z pozoru zabawka rozwinie u Twojej pociechy ogólne zdolności manualne, grafomotoryczne oraz wzrokowe.

Doskonały słuch

Należy pamiętać również o zadaniach doskonalących słuch, które w prosty sposób przygotowują do czytania. Najprostszym ćwiczeniem jest tworzenie słownego domina – dziecko powinno wypowiadać słowo, które zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Warto również opierać zabawę na tworzeniu rymów, może to być znajdywanie par wyrazów, które się rymują lub układanie całych zdań – rymowanek. Kolejną ważną grupą ćwiczeń są wszelkie zabawy, które trenują pamięć. Takie jak zapamiętywanie ciągów wyrazów czy całych wierszyków. W tym wypadku ważne jest, by młodszym dzieciom podawać krótkie, maksymalnie trzysylabowe wyrazy. Zabawę tę można stopniowo utrudniać. Warto jednak zacząć od prostych przykładów, które nie zniechęcą dziecka.

Pamięć wzrokowa

Nie mniej ważne ćwiczenia i zabawy to te, które rozwijają pamięć wzrokową. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku Zegar oraz Liczydełko marki Pilch. Obserwowanie zmian godzin oraz układanie elementów liczydła to ćwiczenia percepcji, odtwarzania sekwencji oraz integracji percepcyjno-motorycznej. W przypadku Liczydełka możliwość wyjmowania kostek, manipulowania nimi oraz umieszczania ich w prowadnicy stwarza okazję do usprawniania precyzyjnych ruchów rąk i współpracy oko-ręka, a więc rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej. Innymi przydatnymi ćwiczeniami pamięci wzrokowej są wszelkie obserwacje otoczenia połączone z próbami ich zwięzłego opisania. Obserwowanie zmian – zabawa w “co się tu zmieniło, czego brakuje?” świetnie rozwinie również spostrzegawczość, która okaże się nieoceniona w przyszłej edukacji. Podobnie posłużą zabawy typu memory czyli odnajdywanie par takich samych obrazków. Bezpieczne Memo, nie tylko zapewni trening pamięci Twojego dziecka, dodatkowo zapewni utrwalenie prawidłowych zachowań podczas sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia czy nawet życia.

Ćwiczenia logopedyczne

Niezwykle przydatne okażą się również ćwiczenia i zabawy poprawiające wymowę. Dziecko, które nie boryka się z problemami logopedycznymi znacznie szybciej i łatwiej przyswaja wiadomości i opanowuje pisanie oraz czytanie. Świetną propozycją, która zapewni Twojemu dziecku ćwiczenia aparatu mowy oraz ćwiczenia oddechowe, jest Dmuchajka. Ta niepozorna zabawka pozwoli również poprawić koncentrację oraz pamięć. Mimo że jest niewielkim przedmiotem, może uczynić wiele dobrego dla młodego ucznia.

Przygotowując malca do nauki w szkole pamiętaj, aby zanadto go nie obciążać i nie zanudzać. Rodzice powinni starać się, aby nauka od pierwszych dni sprawiała dziecku przyjemność i nie była wyzwaniem niemożliwym do podjęcia. Jeśli chcemy wspierać dziecko, które już uczęszcza do szkoły, nie wypełniajmy mu całego popołudnia dodatkowymi zajęciami, ponieważ na dłuższą metę może to przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Najważniejsze, by pamiętać, że najmłodsi najwięcej i najszybciej uczą się poprzez zabawę.

banner_dolny2

Podobał Ci się artykuł?

Udostępnij artykuł:

 • Facebook
 • Google Plus
 • Twitter
 • NK
 • Wykop
 • Gadu-Gadu

Jedno przemyślenie nt. „Ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania i czytania

 1. Polecam nowość Gdańskiego Wydawnictwa Harmonia:
  http://harmonia.edu.pl/
  Autor: Halina Konior-Węgrzynowa
  Tytuł: Uczę Czytać. Poradnik dla nauczycieli i rodziców początkujących czytelników.
  Opis publikacji:
  Publikacja przedstawia czytanie jako proces rozwiązywania problemów, łamigłówkę czy układanie puzzli – w oparciu o niezwykle skuteczną koncepcję stworzoną przez Marie M. Clay, psychologa, badacza i pedagoga z Nowej Zelandii.
  Publikacja dostarcza szczegółowych wskazówek jak przygotować małe dziecko do nauki czytania oraz w jaki sposób je wspomagać w początkach nauki czytania i pisania (zarówno dziecko bez problemów w czytaniu jak i to z trudnościami).
  Wiedza ta podana jest w przystępny sposób, poparta licznymi przykładami, analogiami do sytuacji „z życia wziętych” oraz morzem ćwiczeń, które można dowolnie ze sobą łączyć czy wybierać te, które szczególnie przypadną do gustu.
  Metoda nie wymaga specyficznych materiałów do nauczania. Można ją dostosować do każdej metody, jaką dziecko było dotychczas nauczane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>